Alzheimer konukevinde diyetisyen hizmeti

Tepebaşı Belediyesi logo

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yaşam Köyü’nde hizmet veren Alzheimer Konukevi ile Alzheimer hastalığıyla mücadele eden vatandaşları ve ailelerini yalnız bırakmıyor. Başkan Ahmet Ataç, merkezden bugüne kadar 264 Alzheimer hastasının yararlandığını belirtti.

Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer hastası vatandaşların ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımını desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Alzheimer Konukevi, Aşağı Söğütönü Mahallesi’nde bulunan Melih Savaş Yaşam Köyü’nde hizmet vermeye devam ediyor. Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer Konukevi 5, Alzheimer Derneği de 2 olmak üzere Yaşam Köyü’ndeki 7 ayrı bina, toplam 140 hasta kapasitesi ile hizmet sunuyor. Merkeze başvuran hastaların kabulü danışman nöroloji uzmanı hekim tarafından gerçekleştiriliyor ve tedavi programları belirleniyor. Kurum doktoru tarafından düzenli kontrolleri yapılan hastaların sağlık durumları yakından takip ediliyor. 24 saat boyunca sağlık personeli, hasta bakım elemanı ve temizlik personeli bulunan merkezde, hastaların gerekli durumlarda hastaneye nakilleri de Tepebaşı Belediyesi’nin hasta nakil ambulansı ile sağlanıyor. Merkezde yatılı olarak kalan hastaların, görevli hasta bakım personeli tarafından her gün düzenli olarak öz bakım ihtiyaçları karşılanırken; uzman psikolog ve hasta bakım elemanları tarafından hastalarla birlikte zihinsel ve bedensel faaliyetlerini güçlendirecek, sağlık durumlarına uygun etkinlikler ve yürüyüşler yapılıyor; daha etkili ve keyifli zaman geçirmeleri sağlanıyor.

Yaşam Köyü içinde ilk olarak Mart 2014’te 18 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye başlayan merkez, şu anda 5 Alzheimer Evi ve 100 yatak kapasitesiyle çalışıyor. 92 yatılı hastanın misafir olduğu merkezden, bugüne kadar yararlanan kişi sayısı 264’e ulaştı. Merkezde:

  • 1 uzman hekim (nörolog) danışman doktor,
  • 1 hekim,
  • 1 diyetisyen,
  • 1 psikolog,
  • 1 fizyoterapist,
  • 5 hemşire,
  • 1 sosyal çalışmacı,
  • 50 hasta bakım elemanı,
  • 15 temizlik çalışanı ile hizmet sunuyor.

Diyetisyen, Alzheimer ile yaşayan bireylere beslenme tedavisi ve sağlıklı yaşam önerileri sunuyor. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı değerlendirmede, Alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olmaktan büyük gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

Amacımız, Alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olabilmek. Çünkü Alzheimer hastalarımızın bakımı gerçekten kolay değildir. Burada kalan hastalarımız işinde uzman personel gözetiminde yaşamlarına devam ediyor. Hastalarımız burada yaptıkları çeşitli aktivitelerle sosyalleşiyor. Sosyalleştiklerinde ise hastalıklarının daha kötüye gitmesinin engellendiğine şahit oluyoruz. Ayrıca hasta olmayan insanlar kadar hasta olan insanlar için de sosyalleşme çok önemli. Böyle bir yer Türkiye’de ilk ve tek noktalardan bir tanesidir. Alzheimer hastalarını Tepebaşı’nda yalnız bırakmıyoruz. Yaşam Köyü’ndeki Tepebaşı Belediyesi Alzheimer Konukevi’nde bugüne kadar 264 hastamızı ağırladık. Böyle bir merkezimiz olduğu için gururluyuz. Burada bizim için en güzel şey ise hasta yakınlarının memnuniyetlerini ifade etmeleridir. Bunun mutluluğu ve huzuru paha biçilemez bir duygu.

Öte yandan, Tepebaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Tepebaşı Belediyesi Alzheimer ve Yaşlılar Konukevi’ne destek olmak isteyen vatandaşların, Vakıfbank Eskişehir Şubesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Alzheimer Merkezi Bağış hesabına; TR28 0001 5001 5800 7300 8781 65 IBAN numarası ile nakdi bağışta bulunabileceklerini belirtti.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir