Almanca kurslarına yoğun ilgi: Diyetisyenler Almanya’da yaşamak için dil öğreniyor!

Almanya haritası, almanya bayrağı

Son aylarda Almanca kursuna yoğun ilgi var. Özellikle sağlık sektöründen Almanca öğrenmek isteyen kişi sayısı son derece fazla… Pandemi nedeniyle Almanya’da yaşanan toplu istifalar Türkiye’de sağlık çalışanlarını harekete geçirdi. Almanya’da çalışmak isteyen sağlık çalışanları dil öğrenmek Almanca kurslarına akın etti. Talepte bir önceki seneye göre %100’lük artış olduğu ve Almanca öğretmeni bulmakta zorluk çekildiği¹ ifade ediliyor.

Öğrencilerin çoğu sağlık personeli

Kursiyerlerin çoğu hekim, hemşire, diyetisyen, fizyoterapist ve sağlık teknikeri/teknisyeni… Almanca öğretmeni Pınar Çelik¹,

Almanca dili kurslarına çok fazla talep var. Hatta geçen senelere göre iki, üç katı bir artış söz konusu. Özellikle sağlık sektöründen Almanca öğrenmek isteyen kişi sayısı oldukça fazla. Ben bir hoca olarak bu talebe yetişemiyorum. Pandemi günlük 5-6 saat derse giriyordum. Şu an %100’lük bir artış söz konusu. Pandemi öncesi bana Almanca öğrenmek isteyen 2-3 hemşire varken, sadece bu ay içerisinde 30-40 tane hemşire Almanca öğrenmek için geldi, dedi.

Özel bir hastanede hemşire olarak çalıştığını¹ söyleyen Büşra Alıca,

Hemşire olarak İstanbul’da görev yapıyorum. Almanya’da genç nüfusun az olduğunu bildiğim için Almanca öğrenip Almanya’ya gitmek istiyorum. Ortalama 3 aydır bu eğitimi alıyorum ve kısmet olursa 2 ay içerisinde Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum, diye konuştu.

Patolojik Anatomi Laboratuvar Teknikeri Hatice Kır¹ ise

3 aydır Almanca dersi alıyorum ve Almanya’ya gitmek istiyorum. Patolojik Anatomi Laboratuvar Teknikeri bölümü mezunuyum. Almanya’ya gitmek orada yaşamımı sürdürmek hayalimdi. Böyle bir fırsat olunca değerlendirmek istedim. Aynı zamanda pandemi döneminde Almanya’da sağlık alanında birçok açık oldu. Ben de bu açığı değerlendirmek istedim. Bu kursa 6 bin lira bir ücret ödedim. Almanya için başvuruda bulundum. En yakın zamanda dil sınavına gireceğim. Sınavdan geçersem Almanya’ya gideceğim, ifadelerini kullandı.

Talep fazla öğretmen bulmakta zorlanıyoruz

Bağcılar’da bulunan bir dil okulunun Müdürü Rıza Tozyılmaz¹,

Geçen seneye göre Almanca dil kurslarına %100’lük bir artış oldu. Almanya’daki genç nüfusun azalması ve Almanya’da sağlık alanında yaşanan istifalar bu artışa neden oldu. Hatta Almanca öğretmeni bulmakta zorlanıyoruz. Geçen sene Almanca kurslarımızda 20-30 öğrencimiz varken bu sene 80’ni geçti. Biz reklam çalışması yapmamamıza rağmen bu artış yaşandı. Şu an yeni öğrenci zaten alamıyoruz. Artış bu hızla devam ederse taleplere cevap veremeyeceğiz, dedi.

Mecidiyeköy’de bulunan bir dil okulunun Müdürü Gökhan Şahin¹ ise,

Almanya’da Kovid-19 ile sağlık alanında toplu istifalar yaşandı. Sağlık alanında da Almanya’da ciddi açık bir oluştu. Bu nedenle birçok sağlık çalışanı Almanya’ya gitmek istiyor ve Almanca dil eğitimi veren kurslara müracaat ediyor, dedi.

Ders başı ücret ortalama 150₺’den başlıyor, 300₺’ye kadar çıkabiliyor

Talep artışı ile ders ücretlerinde bir artış yaşandığını söyleyen Şahin,

Almanca dersi verecek hoca bulma konusunda biz zorlanmasak da zorlanan kurumların olduğunu biliyoruz. Hatta şu an İngilizceye nazaran Almanca bir adım önde. Şu an Almancanın ders ücreti ortalama 150₺’den başlıyor, 300₺’ye kadar çıkabiliyor. Bir öğrenci Almanca öğrenebilmesi için 150 saat eğitim alması gerekiyor. Yani Almancaya talep artışıyla birlikte ders ücretlerinde de bir artış yaşandı. Mesela Kovid-19’dan önce ders saati ücretimiz ortalama 120 liradan başlıyordu, diye konuştu.

Gayrettepe’de bulunan bir dil kursunda müdürlük yapan Kartal Yiğit Dalgır

İnsanlar Almanca kurslarına çok rağbet gösteriyor. Özellikle sağlık çalışanlarımız Almanca eğitimi alıyor. Geçen yıllara göre kurumumuzda Almanca dersler %80 artmış durumda. Eskiden çok az bir kitleye Almanca dersi verirken şimdilerde nereden baksanız kursumuzun yarısı Almanca öğrenmek isteyenlerle dolu. Hatta Almanca, İngilizceyi talep olarak geçmiş durumda. En çok talep gören ilk 3 dili sıralamam gerekirse, Almanca, İngilizce ve Fransızca, dedi.

¹medimagazin.com.tr/saglik-calisanlari/genel/tr-almanca-kurslarina-yogun-ilgi-ogrencilerin-cogu-saglik-sektorunden-6-48-98551.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir