Alanında iş bulamayanlar: Diyetisyen

sağlık personeli, diyetisyen, hekim, doktor, hastane, sağlıkçı

Alanında iş bulamayanlar serimizin bu bölümünde konuğumuz İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyenlik) mezunu Buse Topçu. Buse, diyetisyen olarak iş arama sürecinin nasıl ilerlediğini ve genç işsizliği sorununun sosyal hayatta nasıl hissettirdiğini bizlerle paylaştı.

Hayali olan gıda mühendisliği bölümüne puanı yetmediği için öncelikle gıda teknolojisi alanında ön lisans eğitimi alıyor. Ardından dikey geçiş sınavı, yani DGS ile o dönem oldukça popüler olan beslenme ve diyetetik bölümüne geçiş yapıyor. Altı yıl süren üniversite eğitiminin ardından başvurabildiği tüm ilanlara başvurduğunu dile getiren Buse ekliyor,

Tam olarak üretkenliğinizin zirvede olduğu bir dönemdesiniz. Şu an ne biliyorsanız dışarıya aktarmak istiyorsunuz. Ama bu imkan size sağlanmıyor, bunu yapacağın alan yok.

Günümüzde para kazanmak için sekreterlik yaptığını söyleyen Buse, kendi mesleğini yapmak için başvurularına devam ettiğini söylüyor. Buse’nin mesleğini yapabileceği konusundaki güveni tam:

Bir şekilde bu mesleği yapacağım ama ne zaman ve nasıl olacak, onu hiç bilmiyorum, diyor.

youtube.com/watch?v=yfVrFUHoy9o

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir