Akupunktur hakkında merak edilenler…

akupunktur tedavisi nasıl yapılır (1)

Akupunktur terimi Çince’de CHEN-CHIU olarak ifade edilir. Batıda ise  Akupunktur kelimesi kullanılır. Akupunktur kelimesi Latince kökenli bir kelime olup, Acus iğne ve Punktura batırma veya delme anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan akupunktur noktalarına iğne kullanarak uyarılar vererek tedavi etme şeklidir. Akupunktur hiperaktif sistemleri  sedatize ederek,  hipoaktif sistemleri uyararak altta yatan fonksiyonel bozukluğu giderir. 

Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen vardır. Toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde yaklaşık 360 adet nokta bulunur. Akupunktur tedavisi uygulanırken bu noktalar kullanılmaktadır. Kullanılacak olan noktaların hangi noktalar olacağı ve kaç adet iğne kullanılacağı yapılan akupunktur muayenesi sonucunda akupunkturist tarafından belirlenir ve kullanılan noktalar 5 ile 10 arasında olabilmektedir. Buradaki önemli nokta tedavinin kişiye özgü olmasıdır. Yani aynı hastalıkta dahi kişiler arasında nokta farklılıkları olabilmektedir. Akupunktur iğneleri ise tek kullanımlık steril iğnelerdir. Her seansda yeniden kutusunda açılacak olan yeni iğneler kullanılmaktadır. Bu anlatılanlar daha çok klasik çin vücut akupunkturundaki uyguladığımız kurallardır.

akupunktur tedavisi nasıl yapılır (1)

Kulak akupunkturu

Kulak akupunkturunda ise kulakdaki noktaların ve kulağın anatomik yapısına uygun yine tek kullanımlık kulak iğneleri kullanılır. Ayrıca kulak akupunkturunda Agiskop DT denilen cihazla kulaktaki noktaların deteksiyonu ile hastalıklı organ yada sistemle ilgili teşhise yönelik uygulanan bir metod da mevcuttur. Bu işlem esnasında herhangi bir ağrı yada rahatsızlık oluşmaz. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir uygulama ile rahatsızlığın nereden kaynaklandığına yönelik ve de tedavinin hangi noktalar üzerinden gidileceğine dair sonuçlar alınarak tedavi planı oluşturulur.

Son yıllardaki tıp alanındaki gelişmelerden akupunktur tedaviside nasibini almıştır ve iğneler ile yapılan tedavilerin yanında akupunktur noktasına özel cihazlar yardımıyla elektrik akımı verilerek elektro akupunktur ve noktaya lazer ışını vererek lazer akupunktur ile de tedaviler yapılmaktadır. Ayrıca yine klasik çin akupunkturunun içinde olan bir uygulama olan noktaya ısı verilerek Moksibustiyo denilen bir yöntemle de akupunktur tedavisi uygulanabilmektedir.

Diyet

Akupunkturistlerin diyet verme ya da yazma yetkileri yoktur. Lütfen diyet yazan akupunkturistleri Sağlık Bakanlığı’na şikayet ediniz. Diyet önerme ve besleme tedavisi yalnızca sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisansiyeri diyetisyenlerin görevidir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir