AIDS’ten her gün 14 kişi ölüyor

AIDS'ten her gün 14 kişi ölüyorAIDS'ten her gün 14 kişi ölüyor

Doğu Afrika ülkesi Kenya‘da her gün 14 kişinin HIV virüsünün yol açtığı AIDS’ten hayatını kaybettiği belirtildi.

Yerel medyada yer alan habere göre, Kenya Ulusal AIDS Kontrol Kurulu yetkilisi Celestine Mugambi, ülkede her gün 14 gencin HIV virüsünün yol açtığı komplikasyonlar sonucu öldüğünü ve çok sayıda yeni HIV vakasının görüldüğünü kaydetti.

Ülkenin kıyı eyaleti Mombasa‘da bir konferansta konuşan Mugambi,

Biz burada konuşurken, birçok gencimiz HIV yüzünden ölmeye devam ediyor, dedi.

Mugambi, yapılan çalışmalarda 180 bin gencin HIV virüsü taşıdığını ve çoğunluğu öğrenci olan gençlerin %75’inin tedaviye erişemediğini belirtti. Mugambi, HIV konusunda gençlerin ve ebeveynlerin daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

AIDS kaynaklı ölümleri %20’ye kadar düşürmek istediklerini belirten Mugambi, Kenya Ulusal AIDS Kontrol Kurulunun, gençlerde görülen yeni HIV vakalarının da %40’a indirilmesi için 2 yıllık plan hazırladığını söyledi.

47 milyonluk Kenya nüfusunun dörtte üçü 30 yaş altı gençlerden oluşuyor.

Birleşmiş Milletler 2015 AIDS Raporu’na göre, Kenya’da 0-14 yaş grubunda yaklaşık 100 bin çocuk HIV ile yaşıyor.

Afrika’da Kenya’nın ardından en fazla HIV vakası, Uganda‘da bulunuyor. Uganda’daki yaklaşık 1,5 milyon kişi, HIV virüsü taşıyor. HIV virüsü, dünyada da en fazla Kenya, Uganda, Güney Afrika, Nijerya, Hindistan, Mozambik ve Tanzanya‘da görülüyor.

Hürriyet Gazetesi

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir