Acıktığın için değil, can sıkıntısına yiyorsun!

psikolojik yeme, psikoloji acıkma, diyet motivasyon, stres yeme

İngiliz Psikoloji Birliği’nin yıllık toplantısında sunulan iki farklı araştırmaya göre insanlar sıkıldığında yağ ve şekeriçeriği yüksek besinleri daha çok tüketiyor.

İlk araştırma

İlk araştırmada 52 katılımcıya sıkıcı bir görev verilmeden önce ve sonrasında hangi besinleri tercih ettiklerine yönelik bir anket uyguladıklarında bu görev sonrasında bireylerin daha çok:

  • kraker,
  • tatlı ve
  • hızlı hazır besinleri tercih ettikleri görülmüştür.

İkinci araştırma

İkinci araştırmadaysa 45 katılımcıya sağlıklı ve sağlıklı olmayan abur cubur besinlerin bulunduğu bir ortamda sıkıcı ya da eğlenceli videolar izletilmiş.

Bu uygulamanın öncesinde ve sonrasında da atıştırmalıkların miktarları tartılmıştır.

Sonuçlar değerlendirildiğinde sıkıcı videoları izleyenlerin daha fazla sağlıksız atıştırmalıkları tercih ettikleri belirlenmiştir.

Sonuç

Sıkılma, beyindeki dopamin düzeyinin düşmesiyle ilişkilidir ve bu durumda insanlar bu sıkıntıyı başka şekilde gideremiyorlarsa yağ ve şeker içerikleri yüksek besinler tüketerek dopamin miktarlarını artırmaya çalışmaktadırlar.

[alert-note]Bu yüzden vücut ağırlığınızı kontrol etmek istiyorsanız, sıkıntılarınızı yiyerek değil de farklı fiziksel aktiviteler bularak yok etmeye başlamalısınız.[/alert-note]

Mann S, Ibbitson F, Edwards B. Bored People Don’t Eat Nuts. Unıversıty Of Central Lancashıre, Press Office, 28.04.2016

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir