AB çifte standardı yasakladı!

AB çifte standart

Avrupa Komisyonu birlik sınırları içerisinde gıda kalitesi çifte standardını yasakladığını duyurdu. Bu karar, Orta ve Doğu Avrupa üye ülkelerinden gelen şikayet ve baskılar sonrasında alındı.

Aylık toplantı akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Adalet ve Tüketici Komisyonu üyesi Vera Jourova; “Gıda kalitesi çifte standardına karşı mücadelede yeni bir adım atıyoruz. Adil Olmayan Ticari Uygulama Direktifi’ni düzelterek gıda kalitesi çifte standardını yasakladık.

Bu, çifte standart uygulamasını sona erdirmek isteyen ülkelere istedikleri ulusal aracı sağlayacak. Başkan Juncker’in geçtiğimiz Eylül ayında söylediği gibi, AB’de 2. sınıf bir vatandaş olması söz konusu değil.”

Gıda kalitesi çifte standardı tepki çekmişti

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, 13 Eylül’de Birliğin Durumu konuşmasında “Avrupa’nın bazı bölgelerinde ambalaj ve markası aynı olmasına karşın diğer ülkelerdekine kıyasla daha düşük kalitede gıda satılmasını kabul etmiyorum.” demişti.

Orta ve Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerin yaptığı incelemeler sonucunda; bazı çok uluslu gıda firmalarının yeni AB üyesi ülkelerde daha düşük kaliteye sahip bileşenler kullanarak ürün yaptığı, ancak bu ürünleri Batı Avrupa’dakiyle aynı marka ve ambalajla sattığı belirlenmişti.

Politik baskılar etkili oldu

Çifte kalite konusu Doğu Avrupalı üye ülkeler tarafından ciddi şekilde eleştirilmişti. Bulgar Başbakan Boyko Borissov durumu “gıda ayrımcılığı” olarak tanımlamış, Macaristan devlet yetkilileri ise “yakın geçmişin en büyük skandalı” yorumunu yapmıştı.

Komisyon, skandal ilk ortaya çıktığında gıda kalitesinin gıda güvenliğinden farklı olarak bir yeterlilik göstergesi olmadığını açıklamıştı. Durumu açıklamak içinse; gıda endüstrisinin her ülkedeki yerel ağız tadına uygun ürünler üretebilmek için farklı bileşenler kullanma hakkına sahip olduğu ifade edilmişti.

Ancak bu en son gelişmeler, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen politik baskıların Komisyon’un fikrini değiştirdiğini gösterdi.

[toggle title=”Gıda Gündemi”]http://www.gidagundemi.com/gida-gundemi/gundem/ab-cifte-standardi-yasakladi-h16903.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir