“6 Haziran Diyetisyenler Günü”müz kutlu olsun!

DİYETİSYENLER GÜNÜ

Ülkemizde 1986’dan bu yana her yıl 6 Haziran Diyetisyenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Son on yılda diğer ülkelerde de diyetisyenler günü kutlanmaya başlanmıştır. Diyetisyenler sağlık profesyonelleri olarak, özel bilgi ve yeteneklerini toplumun sağlığını geliştirmeye adamıştır. Diyetisyenler halkımızın sağlığını geliştirmek, hastalıkları önlemek ve yönetmek, sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmayı sağlamak için çalışmaktadır. Diyetisyenler sadece bireylere yardımcı olmakla kalmaz, toplumsal düzeyde de önemli rol oynarlar. Beslenme karmaşık ve anlaşılması zor olabilen bir bilim dalıdır.

Diyetisyenler bu bilimi anlaşılır bir dilde topluma indirgemektedir. Kanada Diyetisyenler Derneğinin raporuna göre diyetisyenlik hizmetlerine 1$ harcama yapıldığında, ilaç maliyetlerinde 4$ tasarruf, sağlıkla ilgili üretim kayıplarında %64 düşme, kayıp iş gününde de %87 azalma olduğu görülmektedir. Ayrıca diyetisyenler tarafından beslenme danışmanlığı verildiğinde tip 2 diyabet gelişme riski %60 düşmüş, besin alerjileri ve intoleransları denetim altına alınmıştır. Kronik hastalarda son 3 ayda kan basıncı, kan glikoz ve kan kolesterol seviyelerinde olumlu gelişmeler görülmüş, sağlıklı bir ağırlık denetimi sağlanmış ve son 3 ayda 3-5 kg vücut ağırlığında düşme saptanmıştır.

Diyetisyenler Günü, diyetisyenlerin yükselen ayırt edici özelliklerini toplumumuza yansıtmakta, diyetisyenlerin besinler ve beslenme konusunda uzmanlar olduklarını hatırlatmaktadır. Bugün, diyetisyenlik mesleğinin çok değerli katkılarının tanınması ve doğrulanması günüdür.

Bu güzel günde, mesleğimiz adına yeni fırsatların çıkacağı, içimizden yeni yeteneklerin parlamasına olanaklar sunulacağı, birlikte olmaktan güç doğacağı ve tüm bunlar sonucunda diyetisyenlerin kabul edilirliğinin artacağı bilincinde olunmalıdır. Çünkü bizler birlikte çalıştığımız zaman daha güçlü ve güvenilir olacağız.

Bu yıl 6 Haziran 2017’de “Diyetisyenlik” mesleğinde 20., 30., 40. yılını dolduran diyetisyenlere ve 50. yılını dolduran “Öncü Diyetisyenlere” sağlıklı ve uzun bir yaşam diliyoruz. Yitirdiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Ayşe Baysal, Prof. Dr. Nevin Ciğerim, Prof. Dr. Nazan Bozkurt, Prof. Dr. Fatma Sağlam, Doç. Dr. F. Mahinur Gürdağ’ı, yitirdiğimiz diyetisyen meslektaşlarımızı saygı ile anıyoruz. Halen çalışmakta olan diyetisyenlere ve gelecekte bu görevi üstlenecek genç diyetisyenlere de meslek birliğimiz Türkiye Diyetisyenler Derneği ile birlikte planlamalar yaparak çalışmanın önemini vurguluyor, sağlık, huzur ve başarı dolu yıllar diliyoruz. Meslektaşlarımızın “6 Haziran Diyetisyenler Günü”nü kutluyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla, TDD Yönetim Kurulu #birliktegucluyuz

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir