6 Haziran: Diyetisyenler günümüz kutlu olsun!

limon, limon dilimleri, pembe

Ülkemizde 1986 yılından bu yana 6 Haziran tarihinde kutlanmakta olan Diyetisyenler Günü dolayısıyla diyetisyenlik mesleğinin sağlık uygulamalarındaki rolü ve insan yaşamındaki rolü iyice vurgulanmaktadır. PAÜ Hastanesi Başdiyetisyeni Selami Helvacıoğlu:

Diyetisyenler insan hayatında iyileştirmeler yapmaya doğum itibariyle başlamakta, anne sütünün önemini vurgulayarak emzirme sürecinin yaygınlaşması için çaba harcamaktadırlar. Devam eden süreçlerde ise yeterli büyümenin sağlanabilmesi için her yaş gurubuna özgü olarak tüm besin öğelerinin belirlenip bunların besinler ve-veya besin takviyeleri ile sağlanması için çaba sarf ederler, dedi.

Diyetisyenlik mesleği yaşamın her anında ve her evresinde insan hayatına dokunuşlarda bulunmaktadırlar. Gebelikte, uygun beslenme ve fetüsün yeterli gelişmesi adına uygun beslenmenin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadırlar.

Sağlık literatürü yataklı sağlık kurumlarında 100 yatak başına 1 diyetisyen sayısını öngörmektedir. Diyetisyenler aynı zamanda sağlık kurumlarında yemekhane hizmetlerinde sorumlu yönetici olarak görevlerde de yer almaktadır.

Tüm sağlık çalışanlarının önceliği olan sağlıkta önleyici faaliyetler kapsamında tüm dünyada ve tabi ülkemizde obezite ile mücadele adına birçok çalışmada yer almaktadırlar. Dünyada yaygınlaşan obezitenin zararlarını ve-veya yaygınlığını belirtmeye bile gerek yoktur.

Diyetisyenler çalışmalarını önleyici faaliyet olarak obezite, diyabet, hipertansiyon ve benzeri hastalıkların oluşmasının engellemesi adına beslenme yapısının düzenlenmesi, uyarıcı faaliyetler düzenlemek, broşürler hazırlamak gibi çalışmalarda bulunmaktadırlar. İnsan sağlığı burada birinci hedefi oluşturmakla beraber sağlık giderlerinin azaltılmasında etkin rol alınmaktadır. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalıkları gibi bir hastalık oluşmuş ise hastalığın iyileşmesi adına beslenmenin düzenlenmesi, düzenlenen beslenmenin hasta veya danışana aktarılması ve hatta kişinin bu diyeti uygulamayı başarmasına yardımcı olacak tüm adımlar diyetisyenler tarafından atılmaktadır.

Diyetisyenler hastalıkla tanışılması sonrasında, hastalıkla mücadelenin her aşamasında hastanın sırdaşı ve yoldaşı rolünü almakta ve kişilerin hastalıkla mücadelesinde güç aldığı odaklar olmaktadırlar.

Başdiyetisyen Helvacıoğlu, yaklaşan Ramazan Bayramında özellikle şeker hastalarının beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uyardı ve tüm diyetisyenlerimizin emeklerine teşekkür ederek Diyetisyenler Günlerinin güzel çalışmalara vesile olmasını diledi.

hastane.pau.edu.tr/Haber/6-haziran-diyetisyenler-gunu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir