4 maddede: “Beluga mercimeği”

beluga mercimek

Yeşil, sarı ve kırmızı mercimeğin yakın akrabası, güçlü bir diyet posası kaynağı olan beluga siyah mercimeği…

1️⃣ Beluga (siyah mercimek) nedir?

Mercimek, sofralarımızda sıkça tükettiğimiz ve vücut için yararlı baklagillerden biri. Yeşil, sarı ve kırmızı mercimeğin yanı sıra yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir mercimek türü daha var: Beluga beluga (siyah mercimek)… Beluga mercimeği ve beluga (siyah mercimek) olarak da biliniyor, öteki mercimek çeşitlerine göre daha ufak ve sert olan bu parlak siyah yüzeyli bakliyat, adını beluga havyarına olan benzerliğinden alıyor. Türkiye’de kaliteli süper marketlerde satışı yapılmakta…

beluga mercimek

2️⃣ Beluga siyah mercimeğin yararları nelerdir?

Beluga beluga (siyah mercimek), zengin bir lif kaynağı olmasıyla önem taşıyor. 110 gram beluga (siyah mercimek) tüketmek bir yetişkinin günlük lif gereksinimini karşılamaya yetiyor.

Beluga beluga (siyah mercimek), kırmızı meyvelerde ve pancarda bulunan antosiyanin maddesini içeriyor. Antosiyanin, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyen çok önemli bir madde. Örneğin onkolojik bireylerde, kanserli hücrelerin çoğalarak metastaz yapmasını önlüyor. Bu sebeple beluga (siyah mercimek), kanser hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca kalp hastalıklarının da önüne geçen güçlü bir antioksidan.

Beluga mercimeğinin faydaları sadece bununla bitmiyor, diğer mercimekler gibi vitamin, mineral ve proteinlerin yanı sıra demir, fosfor ve folik asit içeriyor.

beluga siyah mercimek

3️⃣ Beluga (siyah mercimek) nasıl pişirilir?

Beluga beluga (siyah mercimek) 15 – 18 dk’da pişiyor. Siyah mercimeği pişirmeden önce ayıklayıp, üzerine gelene kadar su ekleyip kaynatmak yeterli. Siyah mercimeğin, diğer mercimekler gibi piştikten sonra formu değişmiyor, şekli bozulmuyor ve lapa gibi bir kıvam almıyor. Beluga (siyah mercimek) çorba ve meze olarak tüketilebiliyor. Salatalara katılabiliyor, somon veya kırmızı etlerin yanına eklenebiliyor.

beluga siyah mercimek

4️⃣ Diyette kullanımı

Beluga (siyah mercimek) diyet yapanlar için de çok uygun ve sağlıklı bir seçenek. 100 gram siyah mercimeğin tamamı 350 Kilokalori ve 28 gram protein, 2 gram yağ ve 9 mg demir içeriyor. Eğer diyet yapıyorsanız ve siyah mercimeği marketlerde bulamıyorsanız, yeşil mercimeği de deneyebilirsiniz…

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir