11 madde ile: “Nar”

yağmur gökkaya - nar

Hepimizin çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane bilmecesiyle tanıdığımız nar aslında çok güçlü bir antioksidan olup faydaları yüksek olan bir meyvedir.

nar, nar kalori beslenme diyet

İçerdiği C vitamini, potasyum, demir ve antioksidanlar ile kolesterol ve kan şekerini de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi kanser hücrelerinin de gelişmesini engellemektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

1. On bir madde ile nar: “Besin değerleri”

Yarım orta boy nar 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. 1 porsiyonu; 49 kalori, 7.43 gram karbonhidrat, 0.21 gram protein, 0.17 gram yağ, 8.17 gram lif, 212 mg potasyum içerir.
Lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

2. On bir madde ile nar: “Punikalajin”

Punikalajin, polifenoller cinsinden organik bir bileşiktir. Adını Latince nar anlamına gelen punica sözcüğünden alır. Sadece narın kabuğunda ve tanesini saran zarlarda bulunur. Nar meyvesinin bu kısımlarına sarı rengi veren punikalajindir. Punikalajin, bağırsaklarda kolayca emilir ve çok güçlü antioksidanlardan biridir.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

3. On bir madde ile nar: “Punisik asit”

Punisik asit, sadece nar çekirdeklerinde bulunan bir yağ asitidir ve oranı değişmekle birlikte nardaki yağın yarısından çoğunu oluşturur. Bir narda yaklaşık 2 gram punisik asit bulunur. Punisik asitin obeziteyi önleyici etkisi olabiliceğini gösteren birçok çalışma mevcuttur. Yağlı yemlerle beslenen fareler üzerinde yapılan bir deneyde punisik asit verilen hayvanlarda verilmeyen hayvanlara göre daha az yağlanma görülmüştür. Yüksek kolesterolü olan insanlar üzerinde yapılan klinik bir çalışmada ise nar çekirdeği yağının kalp hastalığı riskini gösteren trigliserit düzeyini düşürdüğü saptanmıştır. Bu deneyler ayrıca punisik asitin yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan yüksek kan şekeri ve insülin direnci problemlerini azaltabileceğini göstermiştir.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

4. On bir madde ile nar: “Açlık plazma glukozuna etkisi”

Nar, yüksek miktarda şeker içerse de diyabeti olan bireylerde kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Şeker hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada, nar suyu içtikten birkaç saat içinde kan şekeri seviyesinin ve insülin direncinin azaldığı, beta hücreleri faaliyetlerinin arttığı görülmüştür.

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

5. On bir madde ile nar: “Kardiyovasküler şikayetlerde etkisi”

Nar, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlara zarar veren serbest radikalleri yok eder. Böylece kalbe zarar gelmesini önler. Kolesterolü kanda taşıyarak damar çeperlerinde biriken düşük yoğunluklu lipoproteinlerin miktarını azaltıyor ve damarları genişleterek rahatlatan nitrik oksit seviyesini arttırıyor.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

6. On bir madde ile nar: “Antikanserojenik etkisi”

Kanser üzerine etkili olabileceği yönünde düşülen narın esas olarak çekirdek kısmıdır. Narın çekirdeği “konjuge linolenik asit” bakımından zengindir; fareler üzerine yapılan çalışmada kolon kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri modelleri üzerinde de belirgin etkisi tespit edilmiştir. Yapılan diğer bir çalışmada deney farelerinin içme suyuna nar suyu karıştırmışlar ve kanserin ilerleme hızının nar suyu miktarı arttıkça yavaşladığını tespit etmişlerdir. Bu miktar ise insanların bir günde içebileceği nar suyuna eşdeğer olduğunu da belirtilmiştir.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

7. On bir madde ile nar: “Kan basıncına etkisi”

Yüksek tansiyonu artıran “angiotensin converting” enzimini düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Bu etkiyle tansiyonu düşürür.

dişler

8. On bir madde ile nar: “Diş plaklarına etkisi”

Narın dişlerde plak oluşumuna neden olan bakteriler üzerinde etkisi insanlar üzerinde denenmiş ve bakteriler üzerinde ağız gargaraları kadar etkili olduğu görülmüştür.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

9. On bir madde ile nar: “Yaşlanma karşıtı özelliği”

Cildi sıkılaştırır, tazeler, yaşlanmayı geciktirir yani anti – aging görevi üstlenmektedir.

sporcu beslenmesi protein

10. On bir madde ile nar: “Tam bir sporcu besini”

Nar, egzersiz sırasında yorulmayı geciktirici etkiye sahiptir.

nar, narın faydaları, nar zayıflatır mı

11. On bir madde ile nar: “Menapoz döneminde kullanımı”

Menopoz döneminde çok faydalıdır. Bitkisel östrojen içerdiği için bu özelliği ile menopozda görülen sıkıntıların azalmasına yardımcı olur.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Adayı Yağmur Gökkaya

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-yagmur-gokkaya” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Diyetisyen Yağmur Gökkaya

Yağmur GÖKKAYA, 4 Ağustos tarihinde Sakarya'da doğdu. İlk ve ortaokul öğretimini Sakarya'da, liseyi Kocaeli'de tamamladı. Şuan Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik son sınıf öğrencisi.
Dördüncü yarıyılın sonunda Kocaeli Özel Konak Hastanesi'nde 1 ay süreyle gönüllü olarak beslenme ve diyetetik stajı yaptı. Yaz stajını, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamladı. Şu anki beslenme ve diyetetik alan çalışmasını, Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi'nde yapmakta. II. Trakya Beslenme ve Diyetetik Sempozyumu, Cerrahi Olgularda Tıbbi Beslenme Tedavisi Paneli, Beslenmede Bilinç ve Psikoloji Semineri, İGÜDYT Sporcu Beslenmesi Günü gibi birçok seminere katıldı. Ayrıca moleküler beslenme sempozyumunda ve kişisel gelişim seminerlerinde de yer aldı. Trakya Üniversitesi'nin SABEYAT grubunun konferanslarında bulundu.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir