Oil pulling nedir?

sıvı yağ, zeytin yağ

Oil pulling Türkçeye yağ çekme olarak çevriliyor. İşlemin amacı sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmak…

hindistan cevizi yağı

Oil pulling en etkili olarak Hindistan cevizi yağı ile uygulanıyor aynı zamanda susam veya zeytin yağı ile de uygulanabilir. Eskiden kolay üretilebilir ve kolay ulaşılabilir olması nedeni ile susam yağı tercih edilirmiş. Yani ilk oil puling uygulamaları genellikle susam yağı ile yapılmış.

oil pulling

Tabi ki bunda susam yağının antibakteriyal olması, taşıyıcı olması, yararlı yağ asitlerini içeriyor olması da etkili. 3000 yıl önce bu bileşenlerin tahlilini yapmamışlardır elbette fakat bu bileşenler sayesinde ortaya çıkan sonuç susam yağını özel kılmıştır…

hindistan cevizi yağı

Oil pulling uygulanışı açısından oldukça basit bir uygulama. Sabahları aç karna yarım yemek kaşığı yağın 15 ya da 20 dakika boyunda dişler arasında çalkalanması ile yapılıyor.

dişler

Yağ ağızda gargara yapılmamak sureti ile dişlerin arasından geçirilerek/emilerek ağız içinde iyice dolaştırılıyor: Sadece tükürmek ve ağzı bol su ile çalkalamak yeterlidir. Akabinde dişlerinizi fırçalayabilir, kahvaltı yapabilirsiniz.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir